TWENTY-SIX CAL SOUTH TEAMS WILL REPRESENT SOUTHERN CALIFORNIA IN THE 2018-19 NATIONAL LEAGUE SEASON

  • Date: November 27, 2018

Twenty-six Southern California teams from 15U to 19U Divisions will be representing Cal South in the 2018-2019 US Youth Soccer National League that will begin play in late November to early December. Every team will be fighting to earn their place in the 2019 US Youth Soccer National Championships to be held July 23-28 in Overland Park, Kan. The full list of teams attending National League and their schedules may be found below.

The 16U through 19U Girls will open the season with games Nov. 29 – Dec. 2 in Wilson, N.C., and Rocky Mount, N.C. The 16U through 19U Boys teams will kick off the following week, Dec. 6-9, in Greensboro, N.C., while all 14U and 15U teams open the season simultaneously with games Dec. 6-9 in Wilson and Rocky Mount.

The National League Season will conclude at the Player College Showcase in Las Vegas, Nev., as the boys compete March 8-10 and the girls follow with games March 15-17.

In the new, re-vamped National League qualifiers, Southern California teams must compete in the California Regional League in order to participate in the US Youth Soccer Tournament. Teams competing in the 2018-19 CRL Season have the opportunity to qualify to the 2019 US Youth Soccer Far West Regional Championships, as well as the 2019-20 National League.

THURSDAY, NOV 29
AGE GROUP TIME HOME AWAY
16UG-White 8:00AM Beach FC PSA National (NJ)
16UG-Blue 10:00AM San Diego SC OPSA Magic (MD)
17UG-Red 10:00AM 02 NCFC Elite (NC) Albion SC G02
17UG-White 10:00AM Legends FC North Shore United (WI)
17UG-Blue 11:00AM Fullerton Rangers PSA National (NJ)
18UG-Blue 11:00AM SGV Surf KC Academy Elite (MO)
19UG-Blue 11:00AM CDA Slammers FC Maplebrook Fury (MN)
16UG-Black 12:00PM Legends IE 03 NCFC Elite (NC)
16UG-Red 12:00PM Temecula Hawks Midwest United FC (MI)
17UG-White 12:00PM LAGSD YMS Premier (PA-E)
17UG-Black 1:00PM Beach FC Team Chicago Academy (IL)
18UG-Red 1:00PM Rebels SC 01 FC Boulder (CO)
18UG-White 1:00PM Legends FC Palm Beach Predators (FL)
19UG-Blue 1:00PM Legends FC Sporting Omaha FC (NE)
19UG-Red 1:00PM Legends FC South 00 NCFC Elite (NC)
FRIDAY, NOV 30
AGE GROUP TIME HOME AWAY
19UG-Blue 7:30AM Arlington SA (VA) Legends FC
16UG-Black 9:30AM SC Waukesha (WI) Legends IE
16UG-Blue 9:30AM MI Jaguars (MI) San Diego SC Academy
16UG-Red 9:30AM Arlington SA (VA) Temecula Hawks
16UG-White 9:30AM 03 Lady Lobos Rush (TN) Beach FC
17UG-Red 9:30AM Albion SC Sparta FC 02 (TX-N)
17UG-White 9:30AM PSA Shore Wave (NJ) LAGSD
19UG-Blue 9:30AM Sporting Omaha FC (NE) CDA Slammers FC
19UG-Red 9:30AM CDA Premier (OH-S) Legends FC South
17UG-Black 11:00AM LVU 2002 (PA-E) Beach FC
17UG-Blue 11:00AM Nationals Union (MI) Fullerton Rangers
18UG-Blue 11:00AM Nationals Union (MI) SGV Surf
18UG-Red 11:00AM 01 CSA South Elite (NC) Rebels SC
18UG-White 11:00AM North Shore United (WI) Legends FC
17UG-White 11:30AM FC United 2002 (IL) Legends FC
SATURDAY, DEC 1
AGE GROUP TIME HOME AWAY
16UG-Black 6:00AM Legends IE LMVSC Patriots (VA)
16UG-White 6:00AM Beach FC Nationals Union (MI)
19UG-Blie 6:00AM Legends FC PSA National (NJ)
17UG-Black 7:00AM Beach FC Lonestar U17 (TX-S)
17UG-White 7:00AM LAGSD North Shore United (WI)
18UG-Blue 7:00AM SGV Surf Cleveland FC (OH-N)
18UG-Red 7:00AM Rebels SC JB Marine SC (MO)
18UG-White 7:00AM Legends FC FC Frederick (MD)
16UG-Blue 8:00AM San Diego SC Academy CSAIU 03G (OH-N)
16uG-Red 8:00AM Temecula Hawks Keystone FC Premier (PA-E)
19UG-Blue 8:00AM CDA Slammers FC Arlington SA (VA)
19UG-Red 8:00AM Legends FC South Campton United (IL)
17UG-Blue 11:00AM UFA 02 (GA) Fullerton Rangers
17UG-Red 11:00AM SJEB Rush 02 (NJ) Albion SC
17UG-White 11:00AM Legends FC YMS Premier (PA-E)
SUNDAY, DEC 2
AGE GROUP TIME HOME AWAY
16UG-Black 4:30AM TN SC 02 (TN) Legends IE
16UG-Blue 4:30AM PDA Shore Freedom (NJ) San Diego SC Academy
17UG-Black 4:30AM Cleveland FC (OH-N) Beach FC
17UG-Blue 4:30AM Fullerton Rangers CDA Premier (OH-S)
17UG-White 4:30AM FC United 2002 (IL) LAGSD
18UG-Red 4:30AM MI Jaguars (MI) Rebels SC
19UG-Blue 4:30AM PSA National (NJ) CDA Slammers FC
19UG-Red 4:30AM Austin Texans (TX-S) Legends FC South
16UG-Red 6:20AM 2003 CSA South Temecula Hawks
16UG-White 6:20AM Lou Fusz 02 (MO) Beach FC
17UG-Red 6:20AM Albion SC  MI Jaguars (MI)
17UG-White 6:20AM PSA Shore Wave (NJ) Legends FC
18UG-Blue 6:20AM CSA Norht/H’ville (NC) SGV Surf
18UG-White 6:20AM PDA Shore Fusion (NJ) Legends FC
19UG-Blue 6:20AM Maplebrook Fury (MN) Legends FC
THURSDAY, DEC 6
AGE GROUP TIME HOME AWAY
18UB-Red 9:00AM Charlotte Soccer Academy (NC) Fullerton Rangers
18UB-White 9:00AM OC Surf Armour Lobos Rush (TN)
15UB-Black 9:45AM Legends FC East Riverside Eclipse Select (MN)
15UB-Black 10:45AM LAGSB Rise 04B (TX-S)
17UB-Red 11:00AM Boca OC 02 Lobos Rush Premier (TN)
18UB-Black 11:00AM FC Dallas (TX-N) AC Brea
19UB-Blue 11:00AM Ohio Premier (OH-S) OC Surf Armour
15UB-Red 12:30PM TFA-SFV Team Challenger FC (OH-N)
15UB-White 12:30PM Soltilo FC- LA LMVSC (VA)
15UB-Red 12:30PM Rebels IE Team Chicago Academy (IL)
15UB-White 12:30PM PSA Shore Sting (NJ) Beach FC
FRIDAY, DEC 7
AGE GROUP TIME HOME AWAY
15UB-Black 7:15AM PPA KSA (GA) LAGSB
18UB-Red 9:00AM Fullerton Rangers Solar 01B Stricker (TX-N)
18UB-White 9:00AM OKC Energy FC (OK) OC Surf Armour
15UB-Red 9:45AM Arlington SA (VA) TFA-SFV
15UB-White 9:45AM GPS Lexington SA (SC) Soltilo FC – LA
15UB-Red 10:45AM Philadelphia SC (PA-E) Rebels IE
15UB-White 10:45AM Beach FC Gretna Prima Green (NE)
17UB-Red 11:00AM Baltimore Celtic (MD) Boca OC
18UB-Black 11:00AM AC Brea OBSC Blue (IL)
19UB-Blue 11:00AM OC Surf Armour FC Dallas (TX-N)
15UB-Black 12:30PM PSA National (NJ) Legends FC East Riverside
SATURDAY, DEC 8
AGE GROUP TIME HOME AWAY
18UB-Red 5:00AM McLean Green (VA) Fullerton Rangers
18UB-White 5:00AM OC Surf Armour Philadelphia Ukranian Nationals (PA-E)
15UB-Red 5:30AM TFA-SFV Oklahoma Energy FC (OK)
15UB-Black 6:15AM LAGSB Potomac Blue (MD)
15UB-Red 6:15AM Rebels IE Nationals Union (MI)
15UB-White 6:15AM MI Jaguars (MI) Beach FC
17UB-Red 7:00AM Boca OC ASA Red (VA)
18UB-Black 7:00AM OBGC Rangers (MD) AC Brea
19UB-Blue 7:00AM OC Surf Armour LVU 2000 (PA-E)
15UB-Black 7:15AM Legends FC East Riverside SDA East (NY-E)
15UB-White 9:00AM Soltilo FC- LA Lexington FC (KY)
SUNDAY, DEC 9
AGE GROUP TIME HOME AWAY
15UB-Black 4:30AM PA Dominion FC (PA-E) LAGSB
15UB-Red 4:30AM Inter Atlanta (GA) TFA – SFV
15UB-White 4:30AM Liverpool FC-MI (MI) Soltilo FC- LA
15UB-Black 4:30AM Libertyville FC (IL) Legends FC East Riverside
15UB-Red 4:30AM CUP 04 (OH-S) Rebels IE
18UB-Black 4:45AM AC Brea Tampa Bay United (FL)
18UB-Red 4:45AM Fullerton Rangers Javanon (KY)
19UB-Blue 4:45AM CTC South FC (FL) OC Surf Armour
15UB-White 6:15AM Beach FC SC Waukesha (WI)
17UB-Red 6:35AM CUP 02 Gold (OH-S) Boca OC
18UB-White 6:35AM Wall Elite Cosmos (NJ) OC Surf Armour

LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE

JOIN THE COMMUNITY

Get the latest CRL news straight to your inbox!

SUBSCRIBE TODAY!

JOIN THE CONVERSATION!

Join the CRL Community on our social media channels or send us your questions or concerns via e-mail

SOCIAL MEDIA

2020-03-20T22:32:19+00:00